Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Prosument energii odnawialnej – jak nim zostać?

Data publikacji: 2024-02-16, Data modyfikacji: 2024-02-16
A A AWydrukDrukuj  
 
Prosument energii odnawialnej – jak nim zostać?

Rosnąca świadomość ekologiczna, ale także wzrastające ceny energii elektrycznej, skłaniają wiele osób do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Coraz większą popularnością cieszą się takie rozwiązania jak fotowoltaika i ekourządzenia (pompa ciepła, magazyn energii, stacja ładowania, grzejnik powierzchniowo-akumulacyjny). Każda osoba, która wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby, a nadwyżki sprzedaje do sieci elektroenergetycznej, może być prosumentem. Wiąże się z tym wiele korzyści. Podpowiadamy więc, jak zostać prosumentem Enea.

Prosument energii odnawialnej (z instalacji fotowoltaicznej) - jak nim zostać w Enea?

Na początek warto pokrótce wyjaśnić, kim jest prosument. Mówią o tym zapisy Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE). Status prosumenta niesie za sobą wiele korzyści, pozwala zaoszczędzić, ale możliwa jest także sprzedaż energii elektrycznej.

Prosumentem energii odnawialnej jest klient, który:

  • wytwarza energię elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji na własne potrzeby;
  • jest odbiorcą końcowym, co oznacza, że nie wykorzystuje energii na potrzeby wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji;
  • wytwarza energię elektryczną, ale nie stanowi to jego przeważającej działalności gospodarczej.

Prosumentem energii elektrycznej z fotowoltaiki może zostać:

  • osoba fizyczna
  • przedsiębiorca - jednakże wytwarzanie energii elektrycznej nie może stanowić przedmiotu jego działalności gospodarczej
  • osoba fizyczna, która prowadzi gospodarstwo rolne, rybackie, sadownicze
  • jednostka sektora finansów publicznych
  • wspólnota mieszkaniowa
  • kościół i związek wyznaniowy

Aby zostać prosumentem energii elektrycznej należy wykonać następujące kroki:

  • Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku do Operatora Sieci Dystrybucyjnej o przyłączenie mikroinstalacji. Formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie operatora.
  • Do wniosku należy dołączyć załączniki, a mianowicie: oświadczenie zgłaszającego i oświadczenie instalatora.
  • Jeśli planowane jest przyłączenie magazynu energii, należy wówczas wypełnić formularz przyłączenia mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej.

Fotowoltaika a system rozliczeń net-metering

Z operatorem można się rozliczać za pomocą systemu net-metering. Polega on na tym, że wyprodukowana energia jest wykorzystywana najpierw w celach zaspokojenia bieżącego zużycia energii elektrycznej dla danego lokalu. Odsyłanie energii jest bezpłatne, natomiast obowiązuje potrącenie w wysokości 20% lub 30% nadwyżek.

W tym systemie rozliczeń moc mikroinstalacji prosumenckiej nie może przekroczyć 50kW, a wyprodukowana energia musi być wykorzystywana w przeważającej części na potrzeby lokalu, a nie działalności gospodarczej.

Sprzedaż energii elektrycznej - system rozliczeń net-billing

Net-billing to rodzaj rozliczenia, w którym prosument sprzedaje energię (nadwyżki energii) po cenie rynkowej. Na koncie prosumenckim znajduje się tzw. depozyt prosumencki, który bierze udział w rozliczeniach.

Jego wartość może być wykorzystywana przez kolejnych 12 miesięcy (po miesiącu, w którym środki go zasiliły). Po tym czasie, a dokładnie w trzynastym miesiącu, nadwyżka (nie wyższa niż 20% wartości energii odłożonej w depozycie 12 miesięcy wcześniej) na koncie stanowi nadpłatę i jest zwracana na rachunek bankowy klienta.

 

Artykuł sponsorowany
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat koszaliński - powiat w północno - wschodniej części  województwa zachodniopomorskiego z siedzibą w Koszalinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Będzino, Biesiekierz, Bobolice, Koszalin, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów i Świeszyno zajmując powierzchnię 1669 km kw.

    Atrakcje przyrodnicze stanowią przede wszystkim piaszczyste plaże Bałtyku, a ponadto rzeki (Czerwona, Strzeżenica) oraz liczne rezerwaty przyrody (Rezerwat Jezioro Piekiełko, Rezerwat Jodły Karnieszewickie, Rezerwat Wierzchomińskie Bagno, Rezerwat Sieciemińskie Rosiczki, Rezerwat Jezioro Lubiatowskie, Rezerwat Parnowo, Rezerwat na Rzece Grabowej, Rezerwat Warnie Bagno, Rezerwat Łazy, Rezerwat Buczyna, Rezerwat Jezioro Szare i Rezerwat Wieleń). Do atrakcji turystycznych zaliczają się: wioski tematyczne (Wioska Zdrowego Życia w Dąbrowie, Wioska Końca Świta w Iwięcinie oraz Wioska Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim), piesze i rowerowe szlaki turystyczne, szlaki kajakowe oraz szlaki konne. Na terenie powiatu występują również liczne zabytki architektoczniczne - kościoły oraz zespoły pałacowe i dworki np.: w Parsowie z XVII wieku, w Nosowie z XIX wieku czy w Strzekęcinie z przełomu XIX i XX wieku.    .

    Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce.

    Przez powiat przebiega trzy drogi krajowe nr: 6, 11 i 25.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola