Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Mielno: Guinness dla morsów

Data publikacji: 2017-12-18, Data modyfikacji: 2017-12-18
A A AWydrukDrukuj  
 
Mielno: Guinness dla morsów

Właśnie otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie z Guinness World Records. Uznany został rekord w największej liczbie kąpiących się morsów w wielu miejscach w tym samym czasie. Rekord został pobity w Polsce 13 grudnia 2015 roku. Do wody weszło wówczas 3717 osób w 42 lokalizacjach. 

Rekord został ustanowiony dwukrotną liczbą wymaganych uczestników. Pomysłodawcą, organizatorem oraz składającym wszystkie dokumenty związane z rekordem było Biuro Zlotu Morsów działające obecnie przy Centrum Kultury w Mielnie.

Pomysł pobicia tego rekordu powstał w Mielnie podczas jednego z Międzynarodowych Zlotów Morsów. Do bicia rekordu przystąpiły morsy z całej Polski, które tym razem nie musiały jechać nad morze tylko mogły przystąpić do rywalizacji o Rekord Guinnessa u siebie na miejscu. Prawie dwa lata trwało sprawdzanie wszystkich dokumentów dostarczonych do Guinness World Records w Londynie. 

Przy tego rodzaju rekordach, przedstawiciele Guinnessa nie nadzorują osobiście prawidłowości przebiegu bicia rekordu. W naszym przypadku należało dostarczyć odpowiednią dokumentację. Brak jednego z wymaganych dokumentów lub jego zła jakość dyskwalifikował zgłoszoną lokalizację. Z tego powodu uznano jedynie 42 lokalizacje z Polski chociaż próby pobicia rekordu odbyły się w ponad 70. 

Bicie rekordu musiało być poświadczone dokumentami potwierdzającymi np. temperaturę czyli zdjęcie termometru czy nagraniami lub zdjęciami umożliwiającymi policzenie uczestników. Wymagane także były formularze świadków i stewardów (steward to osoba odpowiedzialna za liczenie i sprawdzenie, czy wszystko przebiegło zgodnie z planem). Zdjęcia czy nagrania niewyraźne nie były uznawane. Podobnie traktowano nagrania wideo z pozycji uczestnika kąpieli.

Na specjalną uwagę zasługuje fakt, że w Mielnie podczas Międzynarodowych Zlotów Morsów dwukrotnie bity był rekord Guinnessa w grupowym zanurzeniu w zimnej wodzie w jednym miejscu. Po raz pierwszy w lutym 2010 roku kiedy to do wody weszło 1054 Morsów a po raz drugi w lutym 2015 roku kiedy w wodzie zanurzyły się 1799 osoby. Mielno było inicjatorem a także brało udział w biciu rekordu w największej liczbie kąpiących się morsów w wielu miejscach w tym samym czasie w grudniu 2015 r. W Księdze Rekordów Guinnessa zapisanych jest pięć rekordów w kategorii morsowania. Dwa z nich ustanowiono podczas Międzynarodowych Zlotów Morsów w Mielnie. To także rekord bowiem żadne inne miasto na świecie nie może pochwalić się takim wynikiem.

Poniżej lokalizacje, które zostały uznane w biciu rekordu Guinnessa:

Biskupiec (Rukławki), Bisztynek, Braniewo, Charzykowy (Chojnice), Dąbrowa Górnicza, Gniezno, Gościno, Jedlnia Letnisko, Kędzierzyn-Koźle (Reńska Wieś), Kluczbork , Kłobuck, Gorzów Wielkopolskie/Kłodawa, Kosewo, Krzywiń, Kundzin, Mrągowo, Nowe Chechło, Olsztyn, Orneta, Pisz, Sobótka (Proszkowice), Radzymin, Rewa, Skierniewice, Sopot, Starachowice, Stargard, Swarzędz, Szczecin, Środa Wielkopolska, Wilkowo Świebodzińskiego (Świebodzin), Tarnobrzeg, Tomaszów Mazowiecki, Trzebina, Tychy, Ustka, Wawrowice, Wrocław, Zawiercie, Zielona Góra, Zielonka, Żnin.

UG Mielno, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat koszaliński - powiat w północno - wschodniej części  województwa zachodniopomorskiego z siedzibą w Koszalinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Będzino, Biesiekierz, Bobolice, Koszalin, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów i Świeszyno zajmując powierzchnię 1669 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią przede wszystkim piaszczyste plaże Bałtyku, a ponadto rzeki (Czerwona, Strzeżenica) oraz liczne rezerwaty przyrody (Rezerwat Jezioro Piekiełko, Rezerwat Jodły Karnieszewickie, Rezerwat Wierzchomińskie Bagno, Rezerwat Sieciemińskie Rosiczki, Rezerwat Jezioro Lubiatowskie, Rezerwat Parnowo, Rezerwat na Rzece Grabowej, Rezerwat Warnie Bagno, Rezerwat Łazy, Rezerwat Buczyna, Rezerwat Jezioro Szare i Rezerwat Wieleń). Do atrakcji turystycznych zaliczają się: wioski tematyczne (Wioska Zdrowego Życia w Dąbrowie, Wioska Końca Świta w Iwięcinie oraz Wioska Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim), piesze i rowerowe szlaki turystyczne, szlaki kajakowe oraz szlaki konne. Na terenie powiatu występują również liczne zabytki architektoczniczne - kościoły oraz zespoły pałacowe i dworki np.: w Parsowie z XVII wieku, w Nosowie z XIX wieku czy w Strzekęcinie z przełomu XIX i XX wieku.    .

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce.

  Przez powiat przebiega trzy drogi krajowe nr: 6, 11 i 25.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola