Belka
Środa, 16 Stycznia 2019   imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Od 19 maja 2017 roku na II piętrze Galerii Ratusz można oglądać wystawę prac koszalińskiego artysty Andrzeja Słowika pt. "ANDRZEJ SŁOWIK-WSPOMNIENIE". Wystawa wpisuje się w obchody Dni Koszalina.

Data publikacji: 2018-12-13, Data modyfikacji: 2018-12-13
A A AWydrukDrukuj  
 
Artysta plastyk Andrzej Słowik urodził się 14 maja 1943 roku w  Ejszyszkach koło Wilna, od 1972 roku mieszkał i tworzył w Koszalinie. Tutaj zmarł nagle 25 kwietnia 2016 roku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Krystyny Łada-Studnickiej).  Z Koszalinem związał się ponad 40 lat temu. Tu tworzył nie tylko swoje dzieła ale także lokalne środowisko twórcze. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Koszalin – Słupsk. Dziedziny i kierunki jego działań artystycznych: malarstwo sztalugowe i architektoniczne, grafika, ceramika, kompozycje w technikach własnych /Czarne skrzynki, Okna, Kaszty/, performance, instalacje. Biorąc aktywny udział w życiu środowiska plastycznego współorganizował wiele plenerów malarskich, aranżował wystawy, projektował plakaty. Miał ponad 50 wystaw indywidualnych. Swoje prace często wystawiał w Koszalinie i wielu innych miastach. Można je było oglądać w Hamburgu, Galerii EL w Elblągu, w gotyckiej katedrze z okazji 700-lecia Neubrandenburga, na Ogólnopolskiej Wystawie Agva Fons Vitae w Bydgoszczy, a także na prestiżowym Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Wystaw zbiorowych, w których uczestniczył, nie potrafił po prostu zliczyć, gdyż było ich tak wiele. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień w koszalińskich konkursach pod nazwą „Dzieło Roku” oraz na ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach i festiwalach. Do długiej listy różnorodnych działań twórczych od kilkunastu lat doszły „Słowiki w plenerze” – prezentacje prac artysty w ogrodzie domu na Rokosowie. W 2012 r. zaprojektował nagrodę przyznawaną przez Prezydenta Miasta osobom zaangażowanym w działania w sferze kultury p n. ”Złote piórko Pegaza”. Piórko zagubione przez Pegaza znalazł Andrzej Słowik i uczynił z niego dzieło z serii „Czarnych skrzynek”, które podczas dorocznej GALI KULTURY w Koszalinie otrzymuje "Przyjaciel Kultury". Andrzej Słowik był człowiekiem inspirującym i charyzmatycznym. Pochowany został na koszalińskim cmentarzu w Alei Zasłużonych.

Pełna treść wiadomości na: 5586 at koszalin.pl
koszalin.pl, Źródło artykułu: koszalin.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat koszaliński - powiat w północno - wschodniej części  województwa zachodniopomorskiego z siedzibą w Koszalinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Będzino, Biesiekierz, Bobolice, Koszalin, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów i Świeszyno zajmując powierzchnię 1669 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią przede wszystkim piaszczyste plaże Bałtyku, a ponadto rzeki (Czerwona, Strzeżenica) oraz liczne rezerwaty przyrody (Rezerwat Jezioro Piekiełko, Rezerwat Jodły Karnieszewickie, Rezerwat Wierzchomińskie Bagno, Rezerwat Sieciemińskie Rosiczki, Rezerwat Jezioro Lubiatowskie, Rezerwat Parnowo, Rezerwat na Rzece Grabowej, Rezerwat Warnie Bagno, Rezerwat Łazy, Rezerwat Buczyna, Rezerwat Jezioro Szare i Rezerwat Wieleń). Do atrakcji turystycznych zaliczają się: wioski tematyczne (Wioska Zdrowego Życia w Dąbrowie, Wioska Końca Świta w Iwięcinie oraz Wioska Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim), piesze i rowerowe szlaki turystyczne, szlaki kajakowe oraz szlaki konne. Na terenie powiatu występują również liczne zabytki architektoczniczne - kościoły oraz zespoły pałacowe i dworki np.: w Parsowie z XVII wieku, w Nosowie z XIX wieku czy w Strzekęcinie z przełomu XIX i XX wieku.    .

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce.

  Przez powiat przebiega trzy drogi krajowe nr: 6, 11 i 25.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola