Rosnąca świadomość ekologiczna, ale także wzrastające ceny energii elektrycznej, skłaniają wiele osób do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Coraz większą popularnością cieszą się takie rozwiązania jak fotowoltaika i ekourządzenia (pompa ciepła, magazyn energii, stacja ładowania, grzejnik powierzchniowo-akumulacyjny). Każda osoba, która wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby, a nadwyżki sprzedaje do sieci elektroenergetycznej, może być prosumentem. Wiąże się z tym wiele korzyści. Podpowiadamy więc, jak zostać prosumentem Enea.
Na początek warto pokrótce wyjaśnić, kim jest prosument. Mówią o tym zapisy Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE). Status prosumenta niesie za sobą wiele korzyści, pozwala zaoszczędzić, ale możliwa jest także sprzedaż energii elektrycznej.
Prosumentem energii odnawialnej jest klient, który:
Prosumentem energii elektrycznej z fotowoltaiki może zostać:
Aby zostać prosumentem energii elektrycznej należy wykonać następujące kroki:
Z operatorem można się rozliczać za pomocą systemu net-metering. Polega on na tym, że wyprodukowana energia jest wykorzystywana najpierw w celach zaspokojenia bieżącego zużycia energii elektrycznej dla danego lokalu. Odsyłanie energii jest bezpłatne, natomiast obowiązuje potrącenie w wysokości 20% lub 30% nadwyżek.
W tym systemie rozliczeń moc mikroinstalacji prosumenckiej nie może przekroczyć 50kW, a wyprodukowana energia musi być wykorzystywana w przeważającej części na potrzeby lokalu, a nie działalności gospodarczej.
Net-billing to rodzaj rozliczenia, w którym prosument sprzedaje energię (nadwyżki energii) po cenie rynkowej. Na koncie prosumenckim znajduje się tzw. depozyt prosumencki, który bierze udział w rozliczeniach.
Jego wartość może być wykorzystywana przez kolejnych 12 miesięcy (po miesiącu, w którym środki go zasiliły). Po tym czasie, a dokładnie w trzynastym miesiącu, nadwyżka (nie wyższa niż 20% wartości energii odłożonej w depozycie 12 miesięcy wcześniej) na koncie stanowi nadpłatę i jest zwracana na rachunek bankowy klienta.
Powiat koszaliński - powiat w północno - wschodniej części województwa zachodniopomorskiego z siedzibą w Koszalinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Będzino, Biesiekierz, Bobolice, Koszalin, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów i Świeszyno zajmując powierzchnię 1669 km kw. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola