Belka
Niedziela, 19 Maja 2024   imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Parowóz na tory

Data publikacji: 2019-02-11, Data modyfikacji: 2019-02-13
A A AWydrukDrukuj  
 
W połowie przyszłego roku w Koszalinie i okolicy pojawi się nie lada atrakcja: poruszający się po wąskich torach parowóz. Będzie to doskonała okazja, by z bliska zapoznać się historią „stalowych koni” użytkowanych przez Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. 11 lutego w lokomotywowni kolei wąskotorowej podpisano umowę na  „Wykonanie naprawy  parowozu Px48 nr ewidencyjny 3901 oraz naprawy tendra Pt6x48”. Zadanie jest realizowane  w ramach  koszalińskiego budżetu obywatelskiego z  roku  2015 o wartości 500.000,00 zł, którego realizatorem jest MZK Sp. z o.o. w Koszalinie. Umowę podpisali Andrzej Bacławski, prezes koszalińskiego Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz Paweł Chorogiewski i Paweł Ruksza, przedstawiciele poznańskiej firmy Wood - Pack Sp. z o.o.  Pierwszy przetarg  nieograniczony na remont parowozu Px48-3910, użyczonego  Towarzystwu  Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej przez ówczesne Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. został ogłoszony w kwietniu 2016 r.  Ze względu na brak chętnych ogłaszano kolejne przetargi – razem przeprowadzono ich siedem. W tym czasie nastąpiła zmiana parowozu - Towarzystwo  Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej pozyskało inny parowóz Px48 (nr ewidencyjny 3901) w ramach nawiązanej  współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie. Parowóz znajduje się w skansenie Pomorskiej Kolei Wąskotorowej w  Gryficach i był eksploatowany do 1996 r.  Ostatni przetarg wyłonił wykonawcę. Jest nim firma Wood - Pack Sp. z o.o.  z Poznania, która wyremontuje parowóz za 585.357 zł. Parowóz ma być gotowy w czerwcu 2020 r. Fundusze na realizację zadania w ramach KBO miasto przekazało  MZK w grudniu 2016 r. W podpisaniu umowy uczestniczyli także mocno zainteresowani finalizacją pomysłu prezydent Piotr Jedliński, Paweł Gajdzica, prezes TKKW oraz przedstawiciele Muzeum Narodowego w Szczecinie – Jerzy Baranowski i Tomasz Budzan.

Pełna treść wiadomości na: 5932 at koszalin.pl
koszalin.pl, Źródło artykułu: koszalin.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat koszaliński - powiat w północno - wschodniej części  województwa zachodniopomorskiego z siedzibą w Koszalinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Będzino, Biesiekierz, Bobolice, Koszalin, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów i Świeszyno zajmując powierzchnię 1669 km kw.

    Atrakcje przyrodnicze stanowią przede wszystkim piaszczyste plaże Bałtyku, a ponadto rzeki (Czerwona, Strzeżenica) oraz liczne rezerwaty przyrody (Rezerwat Jezioro Piekiełko, Rezerwat Jodły Karnieszewickie, Rezerwat Wierzchomińskie Bagno, Rezerwat Sieciemińskie Rosiczki, Rezerwat Jezioro Lubiatowskie, Rezerwat Parnowo, Rezerwat na Rzece Grabowej, Rezerwat Warnie Bagno, Rezerwat Łazy, Rezerwat Buczyna, Rezerwat Jezioro Szare i Rezerwat Wieleń). Do atrakcji turystycznych zaliczają się: wioski tematyczne (Wioska Zdrowego Życia w Dąbrowie, Wioska Końca Świta w Iwięcinie oraz Wioska Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim), piesze i rowerowe szlaki turystyczne, szlaki kajakowe oraz szlaki konne. Na terenie powiatu występują również liczne zabytki architektoczniczne - kościoły oraz zespoły pałacowe i dworki np.: w Parsowie z XVII wieku, w Nosowie z XIX wieku czy w Strzekęcinie z przełomu XIX i XX wieku.    .

    Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce.

    Przez powiat przebiega trzy drogi krajowe nr: 6, 11 i 25.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola