Data dodania: 2014-08-30
Tagi:
Oświata
Krótkie streszczenie artykułu:
Sprawa szkół w Gminie Darłowo pokazuje, że obecne prawo jest niewydolne i coś trzeba z tym zrobić.
Od przeszło półtora roku trwa „ batalia” o dwie placówki oświatowe w Dąbkach (...)
Miało być taniej i sprawniej, zrobiło się drożej i trudniej.
Kategoria:
Wiadomości
Treść:
Sprawa szkół w Gminie Darłowo pokazuje, że obecne prawo jest niewydolne i coś trzeba z tym zrobić.Od przeszło półtora roku trwa „ batalia" o dwie placówki oświatowe w Dąbkach ponieważ Rada Gminy , tylko z sobie wiadomych powodów, postanowiła zlikwidować Zespół Szkół, w skład którego wchodziła Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum ( liczące łącznie 232 uczniów ). Zamieszanie spowodowane uchwałami Rady Gminy, częściowo uchylonymi przez Wojewodę (zakwestionowano likwidację tych dwóch szkól, nie uchylono uchwały dot. likwidacji Zespołu), doprowadziło do stworzenia przez Wójta kuriozalnej sytuacji, czyli powołania dwóch p/o dyrektorek, dla dwóch oddzielnych szkół znajdujących się w jednym budynku, tych właśnie, które wchodziły w skład zlikwidowanego Zespołu. To wszystko działo się z naruszeniem prawa oświatowego, na co od początku wskazywał Związek Nauczycielstwa Polskiego.Miało być taniej i sprawniej, zrobiło się drożej i trudniej.Nowo powołane p/o dyrektorki ( powołane z naruszeniem prawa, co orzeczone zostało w późniejszym czasie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny) z zapałem zabrały się do zarządzania powierzonymi im placówkami, a w szczególności „zaproponowały" zmiany warunków zatrudnienia nauczycielom, będącym w opozycji do Wójta (czyli w niełasce).Decyzje personalne podjęte przez wadliwie powołane p/o dyrektorki miały już swój finał w sądzie.Po roku procesowych zmagań, kilkoro pokrzywdzonych nauczycieli szkół w Dąbkach wyrokami sądów zostało przywróconych do pracy na wcześniejszych warunkach; przynajmniej teoretycznie.Niewiadomo bowiem, jak i kto ma dokonać przywrócenia, skoro do dnia dzisiejszego brak jest dyrektorów tych placówek, jak i p/o dyrektorów. Osoby, którym się wydaje, że nimi są (tzn. p/o dyrektorami), nimi nie są!!!Wójt odwołał obie p/o dyrektorki z dniem 27 czerwca 2014r. ( Zarządzeniami Nr KW.0050.111.2014 oraz Nr KW.0050.112.2014,Wójta Gminy Darłowo z dnia 18 lipca 2014 roku ) i nie wydano kolejnego zarządzenia, które uchylałoby wyżej wskazane odwołanie.W związku z tym dyrektorów, kierowników placówek w okresie wakacji nie ma, a Rady Pedagogiczne prowadzone przez odwołane Panie, którym być może wydaje się, że nadal są p/o dyrektorkami, w zasadzie można uznać za spotkania towarzyskie. I chyba tylko to tłumaczyć może brak realizacji wyroków sądowych, które jak na razie nie mają odzwierciedlenia w arkuszach organizacyjnych tych placówek.Tymczasem do dwóch szkół w Dąbkach mieszczących się w jednym budynku, w okresie wakacyjnym odbyły się dwa konkursy, na dwóch dyrektorów.Konkursy nie zostały rozstrzygnięte, zatem zgodnie z prawem Wójt mógł zaproponować swoich kandydatów i zaproponował ...dwukrotnie, tę samą kandydatkę do dwóch szkół na dwa stanowiska.Niby arytmetyka się zgadza: 1x2 równa się 2x1, tylko po co ten cały cyrk i o co w tym wszystkim chodzi?Likwidacja Zespołu Szkół w Dąbkach i dalsze komplikacje związane z tą decyzją nie miały sensu, jeżeli w konsekwencji dwie rozdzielone placówki miałaby połączyć jedna osoba na dwóch stanowiskach.Oczywiście podwójna kandydatka nie zyskała uznania w oczach nauczycieli, główne dlatego, że już pełni funkcję dyrektorską w innej szkole. Trzeba nadmienić, że opinie Rady Rodziców oraz Rady Pedagogicznej są konieczne aczkolwiek nie wiążące, jednakże ich brak stanowi uchybienie formalne( z tego co wiem, rodzice takiej opinii nie wydali!). Nasze prawo nie zabrania powierzenia stanowiska dyrektora osobie będącej już dyrektorem innej placówki. Każdy jednak, kto myśli logicznie postawi sobie zapewne pytanie, jak można sprawować funkcję dyrektora szkoły w trzech placówkach jednocześnie? Chyba, że szkoły te zaczną pracę zmianową: podstawówka w Dąbkach –rano, gimnazjum – po południu a Społeczna Szkoła w Słowinie – zmiana nocna. Wspaniała innowacja!Nie bez znaczenia jest również fakt, że z Dąbek do Słowina jest 20 kilometrów. Można jeździć rowerem i przy okazji zadbać o kondycję.Aby było śmieszniej, kilka miesięcy temu nauczyciele oraz rodzice uczniów szkół w Dąbkach wystąpili do organu prowadzącego ( do Rady Gminy) o ponowne powołanie Zespołu Szkół, argumentując to głównie oszczędnościami z tytułu zatrudnienia jednego, a nie dwóch dyrektorów. Organ prowadzący udzielił odpowiedzi odmownej, uważając, że placówki powinny funkcjonować oddzielnie. Skąd więc propozycja powołania jednego dyrektora?!!!A na koniec, małe „co nieco"Prokurator Okręgowy w Koszalinie, na wniosek Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, skierował do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na Zarządzenie Wójta dot. ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektorów szkół w Dąbkach. W rezultacie oznacza to , że być może za kilka miesięcy, Sąd uzna, ze Wójt po raz kolejny złamał prawo!I kto za to wszystko zapłaci?Odpowiedź jest bardzo prosta, nie Wójt, ale mieszkańcy Gminy Darłowo!A za kilka dni rozpocznie się kolejny rok szkolny. Marzy mi się, aby w tym roku kalendarzowym udało się nam zmienić prawo aby sytuacje z którymi borykają się Dąbki nie mogły mieć miejsca.Wnoszę aby prawo było jednoznaczne, czytelne i dla wszystkich równe.!Uprzejmie proszę o normalność...dla dzieci, ich rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły.Małgorzata Chyłaradna Sejmiku WZ
Opcje dodatkowe
Artykuł sponsorowany:
Standardowy artykuł
Show on front page:
Pokazuj artykuł sponsorowany na stronie głównej
Display in:
Otwórz w tej samej karcie
więcej »