Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Budynek Urzędu Miejskiego w Mielnie ogrzewany gazem ziemnym

Data publikacji: 2017-09-25, Data modyfikacji: 2017-09-25
A A AWydrukDrukuj  
 
Budynek Urzędu Miejskiego w Mielnie ogrzewany gazem ziemnym

Gaz, pellet, ekogroszek – tymi paliwami są ogrzewane budynki urzędów gmin, wynika z minisondy przeprowadzonej przez Serwis Samorządowy PAP.

Urząd Gminy Lipce Reymontowskie jest ogrzewany pelletem. Jak mówi wójt Jerzy Czerwiński, to znajomi samorządowcy polecili mu biopaliwo.

„Piec olejowy nam się zużył. Dlatego przy okazji termomodernizacji budynku wymieniliśmy źródło ciepła” – mówi wójt. Dodaje, że jest to bardzo duża oszczędność dla urzędu. 

„Roczne koszty ogrzewania budynku są niższe o ok. 40 proc. w porównaniu z wydatkami na olej opałowy. W budynku jest ciepło. W razie potrzeby urzędnicy mają możliwość regulacji temperatury” – podkreśla Czerwiński.

Z kolei urząd w gminie Buczek jest ogrzewany ekogroszkiem. Jak informuje Sławomira Orzepińska z działu organizacji i kadr, samorząd korzysta również z drewna pozyskanego w wyniku wycinki przydrożnych krzewów. 

„Jest to ekonomiczne” – podkreśla Orzepińska. Dodaje, że okres grzewczy to koszt ok. 4 tys.zł.

Urzędniczka wskazuje, że ten sposób ogrzewania jest wystarczający. Gmina czeka na podłączenie gazu, ale jak podkreśla Orzepińska „to jeszcze potrwa”.

Budynek Urzędu Miejskiego w Wągrowcu ogrzewany jest gazem z własnej kotłowni.

„Takie ogrzewanie w praktyce jest bezobsługowe, a co za tym idzie wygodne. Za jego stosowaniem przemawia również znikomy wpływ na środowisko naturalne – jest po prostu ekologiczne” – zaznacza Piotr Korpowski z wągrowieckiego urzędu.

Ogrzewanie budynku kosztuje ok. 34 tys. zł rocznie. 

„Nikt nie narzekał dotychczas ani na zbyt niską, ani na zbyt wysoką temperaturę w urzędzie. Jest to przede wszystkim kwestia właściwie dobranej instalacji, dobrego oprzyrządowania, mocy grzewczej oraz stanu technicznego budynku" – podkreśla Korpowski. 

Również Budynek Urzędu Miejskiego w Mielnie jest ogrzewany gazem ziemnym.

Jak tłumaczy rzecznik prasowy Mirosława Diwyk-Koza, samorząd zdecydował się na ten rodzaj ogrzewania m.in. ze względu na brak centralnej kotłowni miejskiej. 

„Mielno to gmina z małą liczba mieszkańców. Widać to szczególnie po sezonie wakacyjnym, dlatego nie mamy sieci ciepłowniczej” – podkreśla Diwyk–Koza.

Dodaje, że gaz jest paliwem ekologicznym, a na terenie gminy funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć gazowa.
Roczne ogrzanie budynku gminy kosztuje średnio ok. 24 tys. zł. 

Rzecznik podkreśla, że ten sposób ogrzewania jest wystarczający. 

„Czasami zdarza się, że w okresie letnim pracownicy i petenci narzekają na zbyt wysoka temperaturę, ale wynika to z dużego przeszklenia elewacji budynku gminy” – mówi Diwyk-Koza.

Serwis Samorządowy PAP, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat koszaliński - powiat w północno - wschodniej części  województwa zachodniopomorskiego z siedzibą w Koszalinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Będzino, Biesiekierz, Bobolice, Koszalin, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów i Świeszyno zajmując powierzchnię 1669 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią przede wszystkim piaszczyste plaże Bałtyku, a ponadto rzeki (Czerwona, Strzeżenica) oraz liczne rezerwaty przyrody (Rezerwat Jezioro Piekiełko, Rezerwat Jodły Karnieszewickie, Rezerwat Wierzchomińskie Bagno, Rezerwat Sieciemińskie Rosiczki, Rezerwat Jezioro Lubiatowskie, Rezerwat Parnowo, Rezerwat na Rzece Grabowej, Rezerwat Warnie Bagno, Rezerwat Łazy, Rezerwat Buczyna, Rezerwat Jezioro Szare i Rezerwat Wieleń). Do atrakcji turystycznych zaliczają się: wioski tematyczne (Wioska Zdrowego Życia w Dąbrowie, Wioska Końca Świta w Iwięcinie oraz Wioska Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim), piesze i rowerowe szlaki turystyczne, szlaki kajakowe oraz szlaki konne. Na terenie powiatu występują również liczne zabytki architektoczniczne - kościoły oraz zespoły pałacowe i dworki np.: w Parsowie z XVII wieku, w Nosowie z XIX wieku czy w Strzekęcinie z przełomu XIX i XX wieku.    .

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce.

  Przez powiat przebiega trzy drogi krajowe nr: 6, 11 i 25.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola