Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Belka
Czwartek, 3 Lipca 2025   imieniny: Anatol, Jacek, Tomasz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Filharmonia Koszalińska rozpoczyna sezon

Data publikacji: 2013-09-19, Data modyfikacji: 2013-09-19
A A AWydrukDrukuj  
 
Tagi:  filharmonia koszalin Filharmonia koszalińska Krótkie streszczenie artykułu:  Druga połowa września to czas, kiedy życie kulturalne budzi się z letniego letargu. W Koszalinie 20 września, jako pierwsza, sezon zainauguruje Filharmonia Koszalińska. Kategoria:  Teraz Koszalin Kultura Treść:  Tak się złożyło, że rozpoczynający się właśnie sezon artystyczny będzie wyjątkowy dla trzech instytucji: dwóch teatrów: BTD i STP Dialog oraz właśnie Filharmonii, która w listopadzie przenosi się do nowej, pierwszej w historii miasta własnej siedziby. - Koncert inauguracyjny odbędzie się 7. listopada, ale powtórzymy go dwukrotnie następnego dnia - mówi Robert Wasilewski, dyrektor Filharmonii Koszalińskiej. - Mimo że jego szczegóły są jeszcze tajemnicą, zainteresowanie tym koncertem jest ogromne, a liczba miejsc ograniczona. Stąd te powtórki. Arcydzieło, gwiazda lub lokalność Jeszcze jedną istotną zmianą jest to, że od września nasza Filharmonia nie ma dyrektora artystycznego. - Ruben Silva, który przez wiele lat piastował to stanowisko, dostał propozycję objęcia równorzędnej posady w Warszawskiej Operze Kameralnej - wyjaśnia dyrektor Wasilewski. - Ponieważ trudno byłoby pogodzić obie funkcje, zdecydowaliśmy, że Ruben Silva będzie u nas dyrygentem gościnnym. Chwilowo obowiązki dyrektora artystycznego przejmie Robert Wasilewski, a jednocześnie rozpocznie poszukiwania kandydata na to stanowisko. - Nie ukrywam jednak, że zarówno ja, jak i muzycy mamy bardzo wysokie oczekiwania wobec dyrektora artystycznego, więc może zdarzyć się tak, że przez dłuższy czas ja będę pełnił tę funkcję. Robert Wasilewski z nowymi obowiązkami już się zmierzył, przygotowując repertuar na rozpoczynający się sezon. - Postawiłem na trzy elementy, które będą obecne na koncertach: arcydzieło, gwiazda oraz elementy koszalińskie - wyjaśnia. - W naszym repertuarze znajdą się więc największe arcydzieła muzyki, na przykład IX Symfonia Beethovena, którą wykonamy w maju, będą również koncerty karnawałowe, a w jednym z nich wystąpi Kuba Badach. Jeśli chodzi o "elementy koszalińskie": z okazji rozpoczęcia obchodów 750-lecia miasta, Filharmonia zaprosi na bardzo lokalny koncert: poprowadzi go robiąca światową karierę, a pochodząca z Koszalina dyrygentka Marzena Diakun, koszalińska skrzypaczka Marta Kowalczyk wykona koncert Szymanowskiego, a orkiestra po raz pierwszy wykona symfonię autorstwa Karla Adolfa Lorenza, który urodził się w Koszalinie w 1837 r. A na początek, 20 września o godz. 18.30, jeszcze w sali kina Kryterium, rozpocznie się koncert symfoniczny. - Orkiestrę poprowadzi Ruben Silva, a gwiazdą wieczoru będzie Mariusz Patyra, doskonały skrzypek, bardzo ceniony w środowisku, zwycięzca konkursu Premio Nicolo Paganini, który wykona Koncert skrzypcowy d-dur Brahmsa - zaprasza Wasilewski. Opcje dodatkowe Artykuł sponsorowany:  Standardowy artykuł Show on front page:  Nie pokazuj artykułu na stronie głównej Display in:  Otwórz w tej samej karcie Dołącz zdjęcia Zdjęcia: 

Pełna treść wiadomości na: 233088 at http://www.mmkoszalin.eu
mmkoszalin.eu, Źródło artykułu: mmkoszalin.eu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat koszaliński - powiat w północno - wschodniej części  województwa zachodniopomorskiego z siedzibą w Koszalinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Będzino, Biesiekierz, Bobolice, Koszalin, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów i Świeszyno zajmując powierzchnię 1669 km kw.

    Atrakcje przyrodnicze stanowią przede wszystkim piaszczyste plaże Bałtyku, a ponadto rzeki (Czerwona, Strzeżenica) oraz liczne rezerwaty przyrody (Rezerwat Jezioro Piekiełko, Rezerwat Jodły Karnieszewickie, Rezerwat Wierzchomińskie Bagno, Rezerwat Sieciemińskie Rosiczki, Rezerwat Jezioro Lubiatowskie, Rezerwat Parnowo, Rezerwat na Rzece Grabowej, Rezerwat Warnie Bagno, Rezerwat Łazy, Rezerwat Buczyna, Rezerwat Jezioro Szare i Rezerwat Wieleń). Do atrakcji turystycznych zaliczają się: wioski tematyczne (Wioska Zdrowego Życia w Dąbrowie, Wioska Końca Świta w Iwięcinie oraz Wioska Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim), piesze i rowerowe szlaki turystyczne, szlaki kajakowe oraz szlaki konne. Na terenie powiatu występują również liczne zabytki architektoczniczne - kościoły oraz zespoły pałacowe i dworki np.: w Parsowie z XVII wieku, w Nosowie z XIX wieku czy w Strzekęcinie z przełomu XIX i XX wieku.    .

    Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce.

    Przez powiat przebiega trzy drogi krajowe nr: 6, 11 i 25.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola