Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Belka
Czwartek, 3 Lipca 2025   imieniny: Anatol, Jacek, Tomasz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Koszalin na 11. miejscu w kraju

Data publikacji: 2012-07-17, Data modyfikacji: 2012-08-28
A A AWydrukDrukuj  
 
Koszalin na 11. miejscu w kraju

16 lipca w Warszawie ogłoszono wyniki Rankingu Samorządów 2012 r., niezwykle cenionego przez władze lokalne zestawienia pokazującego najlepsze gminu i miasta w Polsce. Ranking po raz kolejny organizował dziennik „Rzeczpospolita". Koszalin w kategorii miast na prawach powiatu zajął 11 miejsce w kraju. To spory awans - rok wcześniej miasto uplasowało się na 20 miejscu. Wyróżnienie odebrał osobiście prezydent Piotr Jedliński.
- Jestem zadowolony z tego wyniku, tym bardziej, że startowaliśmy w grupie miast, o których od dawna mówi się, że są w czołówce rozwijających się aglomeracji w kraju.Przegraliśmy z miastami, w których odbywało się EURO i które z tego powodu miały większe inwestycje. Ale jesteśmy lepsi chociażby od Katowic, Łodzi, Torunia, Lublina czy Krakowa. To nastraja optymistycznie - mówi prezydent Jedliński.

Niezależna kapitała Rankingu Samorządów, w skład której wchodzili m.in. przedstawiciele ministerstw oraz organizacji działających na rzecz samorządów, oceniała w trzech kategoriach: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz w kategorii gmin wiejskich. Wyniki ukazały się wydaniu „Rzeczpospolitej" z 17 lipca.

Metodologia oceny w Rankingu Samorządów

Ranking przeprowadzany był w dwóch etapach. W pierwszym wybrano miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2008 - 2011 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały.

Co brano pod uwagę:

* dynamika wzrostu wydatków majątkowych (pomniejszonych o środki unijne) w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2008 - 2011 (maks. 10 pkt),

* wartość środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, które w latach 2009 - 2011 wpłynęły na rachunek budżetu gminy/miasta - (maks. 10 pkt),

* zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów w latach 2008 - 2011 - (maks. 10 pkt)

* nadwyżka operacyjna w stosunku do dochodów w latach 2008 - 2011 (maks. 5 pkt),

* dynamika wzrostu dochodów własnych w latach 2008 - 2011 - (maks. 10 pkt),

* relacja nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia w latach 2008 - 2011 (maks. 6 pkt),

* dynamikę wzrostu wydatków ogółem na jednego mieszkańca w wybranych działach w poszczególnych latach 2008 - 2011: transport i łączność (5 pkt), ochrona środowiska (4 pkt).

 

koszalin.pl, Źródło artykułu: koszalin.pl, Autor zdjęć: koszalin.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat koszaliński - powiat w północno - wschodniej części  województwa zachodniopomorskiego z siedzibą w Koszalinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Będzino, Biesiekierz, Bobolice, Koszalin, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów i Świeszyno zajmując powierzchnię 1669 km kw.

    Atrakcje przyrodnicze stanowią przede wszystkim piaszczyste plaże Bałtyku, a ponadto rzeki (Czerwona, Strzeżenica) oraz liczne rezerwaty przyrody (Rezerwat Jezioro Piekiełko, Rezerwat Jodły Karnieszewickie, Rezerwat Wierzchomińskie Bagno, Rezerwat Sieciemińskie Rosiczki, Rezerwat Jezioro Lubiatowskie, Rezerwat Parnowo, Rezerwat na Rzece Grabowej, Rezerwat Warnie Bagno, Rezerwat Łazy, Rezerwat Buczyna, Rezerwat Jezioro Szare i Rezerwat Wieleń). Do atrakcji turystycznych zaliczają się: wioski tematyczne (Wioska Zdrowego Życia w Dąbrowie, Wioska Końca Świta w Iwięcinie oraz Wioska Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim), piesze i rowerowe szlaki turystyczne, szlaki kajakowe oraz szlaki konne. Na terenie powiatu występują również liczne zabytki architektoczniczne - kościoły oraz zespoły pałacowe i dworki np.: w Parsowie z XVII wieku, w Nosowie z XIX wieku czy w Strzekęcinie z przełomu XIX i XX wieku.    .

    Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce.

    Przez powiat przebiega trzy drogi krajowe nr: 6, 11 i 25.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola