Belka
Sobota, 18 Maja 2024   imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Mielno: Noc Latarń Morskich

Data publikacji: 2018-08-14, Data modyfikacji: 2018-08-14
A A AWydrukDrukuj  
 
Mielno: Noc Latarń Morskich

W tym roku to teren powstałej 140 lat temu latarni morskiej w Gąskach k. Mielna będzie miejscem głównych obchodów 8. Nocy Latarń Morskich na środkowym wybrzeżu, które odbędą się 18 sierpnia br.

Latarnia w Gąskach została zbudowana zimą 1878 r. Jest wysoka na ponad 50 metrów i jest drugą co do wielkości, po świnoujskiej, latarnią morską w Polsce. Posiada masywne fundamenty, obsadzone na ośmiokątnej podstawie o średnicy 11,3 metra. Światło latarni jest widoczne przy dobrej pogodzie z odległości 19,5 mili morskiej, czyli z około 36 kilometrów. Na szczyt prowadzą kręte schody.

W Gąskach zorganizowany zostanie piknik „Latarnika” z konkursami i grami dla uczestników. Zaplanowano również szanty. Od godz. 21 do północy 18 sierpnia wejście do latarni w Gąskach będzie bezpłatne. To jedyna taka okazja w roku. Zwiedzający będą mieć możliwość nie tylko podziwiania widoków, ale i obserwacji pracy urządzeń nawigacyjnych.

UM Mielno, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat koszaliński - powiat w północno - wschodniej części  województwa zachodniopomorskiego z siedzibą w Koszalinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Będzino, Biesiekierz, Bobolice, Koszalin, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów i Świeszyno zajmując powierzchnię 1669 km kw.

    Atrakcje przyrodnicze stanowią przede wszystkim piaszczyste plaże Bałtyku, a ponadto rzeki (Czerwona, Strzeżenica) oraz liczne rezerwaty przyrody (Rezerwat Jezioro Piekiełko, Rezerwat Jodły Karnieszewickie, Rezerwat Wierzchomińskie Bagno, Rezerwat Sieciemińskie Rosiczki, Rezerwat Jezioro Lubiatowskie, Rezerwat Parnowo, Rezerwat na Rzece Grabowej, Rezerwat Warnie Bagno, Rezerwat Łazy, Rezerwat Buczyna, Rezerwat Jezioro Szare i Rezerwat Wieleń). Do atrakcji turystycznych zaliczają się: wioski tematyczne (Wioska Zdrowego Życia w Dąbrowie, Wioska Końca Świta w Iwięcinie oraz Wioska Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim), piesze i rowerowe szlaki turystyczne, szlaki kajakowe oraz szlaki konne. Na terenie powiatu występują również liczne zabytki architektoczniczne - kościoły oraz zespoły pałacowe i dworki np.: w Parsowie z XVII wieku, w Nosowie z XIX wieku czy w Strzekęcinie z przełomu XIX i XX wieku.    .

    Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce.

    Przez powiat przebiega trzy drogi krajowe nr: 6, 11 i 25.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola