Belka
Środa, 16 Stycznia 2019   imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Mielno: Pionierski projekt, rekordowa dotacja

Data publikacji: 2018-08-27, Data modyfikacji: 2018-08-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Mielno: Pionierski projekt, rekordowa dotacja

Modernizacjia energetyczna obiektów użyteczności publicznej w Gminie Mielno zostanie dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Dofinansowanie z UE wyniesie ponad 7,3 mln złotych! 

To największa jak dotąd dotacja pozyskana bezpośrednio przez gminę Mielno z funduszy unijnych. Spośród 23 projektów dofinansowanych w tym konkursie tylko Szczecin pozyskał większą dotacja. Z ogólnej puli prawie 64 milionów na całe województwo aż 11,5 proc. trafiło do Gminy Mielno! Łącznie z RPO WZ 2014-2020 otrzymaliśmy już ok. 12 mln zł., trzykrotnie więcej niż w okresie 2007-2013. A są jeszcze przecież projekty partnerskie i inne programy UE.

W ramach tego projektu zostanie zmodernizowana Szkoły Podstawowa w Mielnie (wraz z budynkiem po wygaszanym gimnazjum), mieleńska hala sportowa, Szkoła Podstawowa w Sarbinowie, budynek Mieleńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pracami objęty będzie także Urząd Miejski, ale już bez dotacji z UE. 

Modernizacja energetyczna to oszczędności w rachunkach za prąd i gaz, czysta energia z instalacji fotowoltaicznych ale także poprawa estetyki (nowe elewacje, dachy, okna, drzwi). To także okazja do przeprowadzenia koniecznych prac remontów - te koszty nie będą dofinansowane, ale będą objęte jedną gwarancją jakości. 

Największe zmiany czekają budynek SP w Sarbinowie gdzie powstanie nowa przychodnia, a także Urząd Miejski, MOPS i halę sportową. 
Wartość wszystkich robót to około 15 mln zł. 

Projekt jest wyjątkowy także pod innym względem. - Jest to pierwszy w zachodniopomorskiem projekt hybrydowy, czyli realizowany w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) z udziałem funduszy UE – podkreśla Olga Roszak – Pezała, burmistrz Mielna. 

Tylko dzięki przyjęciu modelu PPP można było w ogóle myśleć o podjęciu tak wielkiego i złożonego zadania. Inwestycje o wartości kilkunastu milionów złotych zostaną przeprowadzone w stosunkowo krótkim czasie dwóch lat, a jednocześnie nie będą realizowane kosztem innych planowanych przedsięwzięć. 

Istota PPP polega na tym, że to partner prywatny finansuje inwestycję z własnych środków, natomiast gmina wypłaca mu wynagrodzenie w ratach przez umówiony okres (najczęściej 10-15 lat). Co istotne w tym okresie partner prywatny musi utrzymać efekty projektu, tak więc udziela znacznie dłuższej gwarancji jakości niż w normalnym zamówieniu. 

Przyznanie wysokiej dotacji z UE jest tu podwójnie ważne, bo gmina oszczędza własne środki ale także wzmacnia swoją wiarygodność finansową w oczach partnerów prywatnych. To zaś oznacza mniejsze ryzyko i niższą cenę oferty. Co ważne model ten jest całkowicie transparentny, gdyż partnera prywatnego wybiera się w procedurze zamówień publicznych. W trwającym już postępowaniu uczestniczą trzy firmy, które niebawem zostaną zaproszone do złożenia ofert. Wyboru partnera spodziewamy się przed końcem roku.

UM Mielno, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat koszaliński - powiat w północno - wschodniej części  województwa zachodniopomorskiego z siedzibą w Koszalinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Będzino, Biesiekierz, Bobolice, Koszalin, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów i Świeszyno zajmując powierzchnię 1669 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią przede wszystkim piaszczyste plaże Bałtyku, a ponadto rzeki (Czerwona, Strzeżenica) oraz liczne rezerwaty przyrody (Rezerwat Jezioro Piekiełko, Rezerwat Jodły Karnieszewickie, Rezerwat Wierzchomińskie Bagno, Rezerwat Sieciemińskie Rosiczki, Rezerwat Jezioro Lubiatowskie, Rezerwat Parnowo, Rezerwat na Rzece Grabowej, Rezerwat Warnie Bagno, Rezerwat Łazy, Rezerwat Buczyna, Rezerwat Jezioro Szare i Rezerwat Wieleń). Do atrakcji turystycznych zaliczają się: wioski tematyczne (Wioska Zdrowego Życia w Dąbrowie, Wioska Końca Świta w Iwięcinie oraz Wioska Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim), piesze i rowerowe szlaki turystyczne, szlaki kajakowe oraz szlaki konne. Na terenie powiatu występują również liczne zabytki architektoczniczne - kościoły oraz zespoły pałacowe i dworki np.: w Parsowie z XVII wieku, w Nosowie z XIX wieku czy w Strzekęcinie z przełomu XIX i XX wieku.    .

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce.

  Przez powiat przebiega trzy drogi krajowe nr: 6, 11 i 25.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola