Belka
Poniedziałek, 19 Maja 2025   imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Mielno: Projekt „Baltic Pipe”

Data publikacji: 2017-11-03, Data modyfikacji: 2017-11-03
A A AWydrukDrukuj  
 
Mielno: Projekt „Baltic Pipe”

Według rządowych planów do 2022 r. miałby powstać gazociąg łączący Polskę, Danię i Norwegię. Jedną z trzech lokalizacji wyprowadzenia rury na ląd jest miejscowość Gąski w gminie Mielno.

Podczas ostatniej sesji przedstawiciel inwestora Spółki Gaz–System zapoznał włodarzy gminy, mieleńskich radnych oraz lokalną społeczność w ogólnymi założeniami przedsięwzięcia.

Projekt „Baltic Pipe” to rządowy projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii, w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. 

Jednocześnie projekt „Baltic Pipe” umożliwi dostawy gazu z Polski na rynek duński i szwedzki. Zatem jest to także przedsięwzięcie strategiczne z punktu widzenia Unii Europejskiej. 

Jak podkreślali goście z Warszawy wybór najlepszego lokalizacyjnego wariantu (Gąski, Rewal, Rogowo) zależy m.in. od czynników ekonomicznych, przyrodniczo–przestrzennych i społecznych. 

Ostateczny projekt przebiegu gazociągu – jak zapewniano na spotkaniu w Mielnie – zostanie skonsultowany z mieszkańcami i władzami danej gminy. Jednak inwestycja realizowana będzie na mocy tzw. spec ustawy. Pozwolenie na budowę wyda zaś wojewoda zachodniopomorski, a finalne decyzje będzie podejmował rząd.

Mieleńscy radni czuli niedosyt informacyjny. Ich zdaniem zabrakło kwestii dotyczących koncepcji przebiegu gazociągu po części lądowej. Lokalna społeczność - doświadczona trwającymi pięć lat zmaganiami z koncepcją budowy elektrowni jądrowej właśnie w Gąskach – także z niecierpliwością czeka na doprecyzowanie niewiadomych. 

Jednak dla wielu mieszkańców nie sam gazociąg jest jednak problemem. Najbardziej obawiają się powstania strefy przemysłowej i uciążliwych instalacji w centrum turystycznej miejscowości. 

Przedstawiciele Spółki zapowiedzieli kolejne spotkania wraz z szeroką, przejrzystą komunikacją społeczną. 

UG Mielno, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat koszaliński - powiat w północno - wschodniej części  województwa zachodniopomorskiego z siedzibą w Koszalinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Będzino, Biesiekierz, Bobolice, Koszalin, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów i Świeszyno zajmując powierzchnię 1669 km kw.

    Atrakcje przyrodnicze stanowią przede wszystkim piaszczyste plaże Bałtyku, a ponadto rzeki (Czerwona, Strzeżenica) oraz liczne rezerwaty przyrody (Rezerwat Jezioro Piekiełko, Rezerwat Jodły Karnieszewickie, Rezerwat Wierzchomińskie Bagno, Rezerwat Sieciemińskie Rosiczki, Rezerwat Jezioro Lubiatowskie, Rezerwat Parnowo, Rezerwat na Rzece Grabowej, Rezerwat Warnie Bagno, Rezerwat Łazy, Rezerwat Buczyna, Rezerwat Jezioro Szare i Rezerwat Wieleń). Do atrakcji turystycznych zaliczają się: wioski tematyczne (Wioska Zdrowego Życia w Dąbrowie, Wioska Końca Świta w Iwięcinie oraz Wioska Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim), piesze i rowerowe szlaki turystyczne, szlaki kajakowe oraz szlaki konne. Na terenie powiatu występują również liczne zabytki architektoczniczne - kościoły oraz zespoły pałacowe i dworki np.: w Parsowie z XVII wieku, w Nosowie z XIX wieku czy w Strzekęcinie z przełomu XIX i XX wieku.    .

    Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce.

    Przez powiat przebiega trzy drogi krajowe nr: 6, 11 i 25.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola