Belka
Poniedziałek, 12 Maja 2025   imieniny: Joanna, Dominik, Pankracy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Odwiedziny w elektrowni Żydowo

Data publikacji: 2017-06-26, Data modyfikacji: 2017-06-26
A A AWydrukDrukuj  
 
Odwiedziny w elektrowni Żydowo

Co łączy elektryków, wędkarzy, motocyklistów, leśników – dorosłych i dzieci? Mieli okazję spotkać się w rodzinnej atmosferze podczas Dni Otwartych Elektrowni Żydowo. W przepięknej okolicy, przy słonecznej pogodzie spędzili relaksowo i poznawczo majowy weekend. Z bliska, od środka można było zobaczyć unikatową elektrownię szczytowo-pompową, a w mobilnej mini elektrowni można było poznać metody wykorzystania przyrody do wytwarzania prądu. Wędkarze mieli okazję łowić z jezior piękne sztuki ryb.

Prąd z 82 m różnicy poziomu jezior

W piątek, 26 maja firma gościła uczniów i nauczycieli szkół z Gminy Polanów oraz gmin ościennych. Podczas Dni Otwartych Elektrowni Szczytowo-Pompowej w Żydowie wspólnie obchodzono Dzień Dziecka.

Zorganizowane grupy szkolne miały możliwość zobaczyć od środka jedyną w Polsce elektrownię szczytowo-pompową. Elektrownia w Żydowie jest ewenementem w polskiej energetyce. Została usytuowana pomiędzy dwoma naturalnymi jeziorami na Pomorzu, różnica poziomów pomiędzy nimi sięga aż 82 m. Takie położenie zostało wykorzystane przez energetyków do wytwarzania prądu. Zwiedzanie z przewodnikiem – wykwalifikowanym pracownikiem elektrowni – zajęło każdej grupie ok. 40 minut. Były to niezwykłe, ciekawe plenerowe lekcje przyrody, techniki dla ponad 300 uczniów szkół podstawowych z Białego Boru, Bobolic, Bukowa, Kurowa, Polanowa i Miastka.

Odwiedzający elektrownię mieli okazję poznać tajemnice energetyki – jak powstaje prąd elektryczny.

Na unikatowym, mobilnym stanowisku edukacyjnym mini elektrowni można było doświadczyć, w jaki sposób odnawialne i konwencjonalne źródła służą do wytwarzania energii elektrycznej, jak technika wykorzystuje do celów użytkowych, powtarzalne procesy przyrodnicze, naturalne źródła - wodę, promienie słoneczne.

Atrakcje – nie tylko dla najmłodszych

Atrakcją dla zwiedzających było stanowisko edukacyjne. Dzięki interaktywnym eksponatom zaprezentowano dzieciom i dorosłym praktyczną wiedzę z zakresu wytwarzania energii (elektrycznej i cieplnej) - z odnawialnych i konwencjonalnych źródeł. Stanowisko wyposażone jest m.in. w cztery mobilne instalacje mini elektrowni: wodnej, wiatrowej, słonecznej i węglowej.

Oprócz działań edukacyjnych przygotowano dla dzieci, z okazji ich radosnego święta, wiele atrakcji, m.in. aktywności plastyczno-artystyczne oraz konkursy i quizy z nagrodami. Radość z gigantycznych baniek, brokatowych tatuaży i zmiennokształtnych balonów nie miała końca.

Piękna pogoda przyczyniła się do wysokiej frekwencji także w sobotę, 27 maja. Obiekty elektrowni Żydowo odwiedziło kolejnych 400 zwiedzających – dzieci i dorosłych. Goście zaczęli pojawiać się już przed godziną 10. Wśród zwiedzających znaleźli się najbliżsi sąsiedzi elektrowni – mieszkańcy gminy Polanów, ale także goście z całego Pomorza – od Szczecina po Gdańsk. Na majówkę, w przepiękne okolice Pomorza Zachodniego przyjechali pracownicy ze spółek – specjaliści z branży (m.in. z gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich), a także leśnicy i motocykliści.

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: ENERGA, Autor zdjęć: ENERGA
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat koszaliński - powiat w północno - wschodniej części  województwa zachodniopomorskiego z siedzibą w Koszalinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Będzino, Biesiekierz, Bobolice, Koszalin, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów i Świeszyno zajmując powierzchnię 1669 km kw.

    Atrakcje przyrodnicze stanowią przede wszystkim piaszczyste plaże Bałtyku, a ponadto rzeki (Czerwona, Strzeżenica) oraz liczne rezerwaty przyrody (Rezerwat Jezioro Piekiełko, Rezerwat Jodły Karnieszewickie, Rezerwat Wierzchomińskie Bagno, Rezerwat Sieciemińskie Rosiczki, Rezerwat Jezioro Lubiatowskie, Rezerwat Parnowo, Rezerwat na Rzece Grabowej, Rezerwat Warnie Bagno, Rezerwat Łazy, Rezerwat Buczyna, Rezerwat Jezioro Szare i Rezerwat Wieleń). Do atrakcji turystycznych zaliczają się: wioski tematyczne (Wioska Zdrowego Życia w Dąbrowie, Wioska Końca Świta w Iwięcinie oraz Wioska Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim), piesze i rowerowe szlaki turystyczne, szlaki kajakowe oraz szlaki konne. Na terenie powiatu występują również liczne zabytki architektoczniczne - kościoły oraz zespoły pałacowe i dworki np.: w Parsowie z XVII wieku, w Nosowie z XIX wieku czy w Strzekęcinie z przełomu XIX i XX wieku.    .

    Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce.

    Przez powiat przebiega trzy drogi krajowe nr: 6, 11 i 25.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola