Co łączy elektryków, wędkarzy, motocyklistów, leśników – dorosłych i dzieci? Mieli okazję spotkać się w rodzinnej atmosferze podczas Dni Otwartych Elektrowni Żydowo. W przepięknej okolicy, przy słonecznej pogodzie spędzili relaksowo i poznawczo majowy weekend. Z bliska, od środka można było zobaczyć unikatową elektrownię szczytowo-pompową, a w mobilnej mini elektrowni można było poznać metody wykorzystania przyrody do wytwarzania prądu. Wędkarze mieli okazję łowić z jezior piękne sztuki ryb.
Prąd z 82 m różnicy poziomu jezior
W piątek, 26 maja firma gościła uczniów i nauczycieli szkół z Gminy Polanów oraz gmin ościennych. Podczas Dni Otwartych Elektrowni Szczytowo-Pompowej w Żydowie wspólnie obchodzono Dzień Dziecka.
Zorganizowane grupy szkolne miały możliwość zobaczyć od środka jedyną w Polsce elektrownię szczytowo-pompową. Elektrownia w Żydowie jest ewenementem w polskiej energetyce. Została usytuowana pomiędzy dwoma naturalnymi jeziorami na Pomorzu, różnica poziomów pomiędzy nimi sięga aż 82 m. Takie położenie zostało wykorzystane przez energetyków do wytwarzania prądu. Zwiedzanie z przewodnikiem – wykwalifikowanym pracownikiem elektrowni – zajęło każdej grupie ok. 40 minut. Były to niezwykłe, ciekawe plenerowe lekcje przyrody, techniki dla ponad 300 uczniów szkół podstawowych z Białego Boru, Bobolic, Bukowa, Kurowa, Polanowa i Miastka.
Odwiedzający elektrownię mieli okazję poznać tajemnice energetyki – jak powstaje prąd elektryczny.
Na unikatowym, mobilnym stanowisku edukacyjnym mini elektrowni można było doświadczyć, w jaki sposób odnawialne i konwencjonalne źródła służą do wytwarzania energii elektrycznej, jak technika wykorzystuje do celów użytkowych, powtarzalne procesy przyrodnicze, naturalne źródła - wodę, promienie słoneczne.
Atrakcje – nie tylko dla najmłodszych
Atrakcją dla zwiedzających było stanowisko edukacyjne. Dzięki interaktywnym eksponatom zaprezentowano dzieciom i dorosłym praktyczną wiedzę z zakresu wytwarzania energii (elektrycznej i cieplnej) - z odnawialnych i konwencjonalnych źródeł. Stanowisko wyposażone jest m.in. w cztery mobilne instalacje mini elektrowni: wodnej, wiatrowej, słonecznej i węglowej.
Oprócz działań edukacyjnych przygotowano dla dzieci, z okazji ich radosnego święta, wiele atrakcji, m.in. aktywności plastyczno-artystyczne oraz konkursy i quizy z nagrodami. Radość z gigantycznych baniek, brokatowych tatuaży i zmiennokształtnych balonów nie miała końca.
Piękna pogoda przyczyniła się do wysokiej frekwencji także w sobotę, 27 maja. Obiekty elektrowni Żydowo odwiedziło kolejnych 400 zwiedzających – dzieci i dorosłych. Goście zaczęli pojawiać się już przed godziną 10. Wśród zwiedzających znaleźli się najbliżsi sąsiedzi elektrowni – mieszkańcy gminy Polanów, ale także goście z całego Pomorza – od Szczecina po Gdańsk. Na majówkę, w przepiękne okolice Pomorza Zachodniego przyjechali pracownicy ze spółek – specjaliści z branży (m.in. z gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich), a także leśnicy i motocykliści.
![]() |
Powiat koszaliński - powiat w północno - wschodniej części województwa zachodniopomorskiego z siedzibą w Koszalinie. W skład powiatu wchodzą gminy: Będzino, Biesiekierz, Bobolice, Koszalin, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów i Świeszyno zajmując powierzchnię 1669 km kw. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola